Kritické myšlení
Záznam konference

Kritické myšlení 2022



Kritické myšlení jako jedna z nejdůležitějších dovedností pro život ve 21. století.


Naším problémem dnes není, že bychom měli informací málo, ale to, že mnoho z nich ve skutečnosti není pravda.

V Evropě se 37 % populace setkává s dezinformacemi každý nebo skoro každý den. [zdroj]

Proč je to problém? Dezinformace nás mohou ovlivňovat a vést k rozhodnutím, která mají negativní dopad nejen na nás samé, ale velmi často i na celou společnost. Proto je důležité se nesmířit s tzv. postfaktickou dobou a nerezignovat na úsilí hledat podložené a pravdivé informace v moři neověřených zpráv.

Na konferenci se snažíme připomínat důležitost zdravého skepticismu, vědecké metody a faktů. Představujeme lidi, příběhy a techniky, které pomáhají vrátit a udržet si rozum v době, kdy je ho nejvíce zapotřebí.


pečlivý výběr osobností

pečlivý výběr osobností

unikátní know-how

unikátní

know-how

9 lekcí, 9 řečníků

7 lekcí,

7 řečníků


vlastní tempo

vlastní

tempo


odkudkoliv,

kdykoliv

Řečníci a jejich přednášky


Speaker Lukáš Hána
Lukáš Hána

zakladatel projektu #krimyš, konzultant GrowJOB Institute, moderátor konference 

EFEKTIVNÍ ALTRUISMUS: Jak díky kritickému myšlení víc pomáhat a žít naplněnější život?

Většina společnosti chce pomáhat měnit svět k lepšímu – zapojovat se do dobročinných aktivit, darovat hmotné dary či peníze, podporovat neziskové organizace. Naše zdroje jsou ale omezené a rozhodnout se, kam je investovat, může být těžké nebo i paralizující. Efektivní altruismus hledá cesty k tomu, jak s tím, co máme, můžeme udělat co nejvíc dobra. Na přednášce si ukážeme základní principy, které vám mohou pomoci kriticky přemýšlet třeba nad tím, kam posílat peníze nebo čemu se věnovat v rámci kariéry.

Speaker Marie Šabacká
Marie Šabacká

vědkyně a polární ekoložka, doktorka oboru Ekologie a Environmentálních studií, ex-Cambridge

GREEN DEAL Z POHLEDU KRITICKÉHO MYŠLENÍ: Co nás bude stát a co nám naopak přinese?

Změna klimatu je jednou z největších výzev, které lidstvo čelí. Marie Šabacká během své přednášky shrne, co můžeme čekat od transformace energetiky a jaký dopad budou mít snahy o udržitelnější budoucnost na naši životní úroveň, příjmy, ale i celé společnosti. Zaměří se také na Green deal a na informace, které se o této dohodě šíří v médiích a diskuzích. Ukáže také, jakým způsobem se pracuje s vědeckými články a jejich výsledky a kde a jak čerpat důvěryhodné informace.

Speaker Generál Petr Pavel
Petr Pavel

český voják a armádní generál ve výslužbě, bývalý náčelník Generálního štábu a předseda vojenského výboru NATO

PUTINOVA VÁLKA: Jaké jsou cíle a nástroje ruského diktátora?

Rusko vede hybridní válku nejen proti České republice již řadu let, ale až invaze na Ukrajinu odhalila skutečné záměry Vladimíra Putina. Nedílnou součástí Putinovy strategie je podlamování odolnosti a rozdělování společností v zemích EU a NATO prostřednictvím dezinformací a podněcování radikalizace. Přednáška se zaměří na cíle a nástroje současné agrese Ruské federace proti Ukrajině a Západu. 

Speaker Jessika Aro
Jessika Aro ⭐🇫🇮

přední světová osobnost a expertka na téma dezinformací, finská investigativní novinářka, autorka knihy Putinovi trollové

HYBRIDNÍ HROZBY: Jak se bránit trollům jako stát i jednotlivci?

V přednášce Jessikka vysvětlí, jak Kreml vnímá informační válku proti Západu a jakými kanály jí vede. Zaměří se hlavně na ruské trolly a jak využívají sociální sítě, včetně dopadů, které to má na skutečné lidi. Zároveň představí možnosti, jak se ruské informační válce bránit.

Speaker Petra Mlejnková
Petra Mlejnková

spisovatelka, pedagožka a odborná asistentka Katedry politologie FSS MUNI, specialistka na propagandu a dezinformace

KONSPIRAČNÍ TEORIE: Jak mohou radikalizovat jednotlivce i skupiny?

Ač na nás může řada konspiračních teorií působit bizarně a směšně, pro jiné jde o nezpochybnitelný fakt či dokonce spoušť pro násilné jednání. Konspirační teorie neodmyslitelně patří k radikalizaci jednotlivců a skupin. Během přednášky Petry Mlejnkové se podíváme na to, jak konspirační teorie konkrétně s radikalizací souvisí, co zvyšuje naši zranitelnost vůči konspiračním teoriím a co se s tím dá dělat.

Speaker Daniel Dražan
Daniel Dražan

vakcinolog a praktický lékař pro děti a dorost, člen výboru České vakcinologické společnosti

DETAILNÍ ANALÝZA COVIDU: Co bylo a co bude?

Pandemie covid-19 Českou republiku stála více než 40 tisíc lidských životů. Je to dobrý nebo špatný výsledek? Co jsme mohli udělat lépe? Po více než roce a půl máme data pro vliv očkování na vývoj pandemie. Co z nich můžeme vyčíst? A v jaké situaci jsme s ohledem na pandemii teď a co nás čeká do budoucna? Přednáška zhodnotí dosavadní průběh pandemie covid-19, současnou situaci a nahlédneme i do budoucnosti.

Speaker Lukáš Tóth
Lukáš Tóth

behaviorální ekonom, spolumajitel Behavio Labs, spoluautor knihy Ekonomie dobra a zla, bývalý přispěvatel pro aktualne.cz

STRATEGICKÁ KOMUNIKACE: Lze předejít rozdělení společnosti?

Může vláda komunikovat tak, aby účinně bránila umělým neshodám ve společnosti? Kdy se z názoru stává identita? Dá se o emotivních tématech jako Evropská unie či informační gramotnost na školách mluvit tak, aby debata zůstala civilní? Na tyto a další otázky odpoví Lukáš Tóth ve své přednášce o tom, jak je možné řadě problémů předejít vhodnou strategickou komunikací.