Záznam webináře
KRITICKÉ MYŠLENÍ A DĚTI
Jak je připravit na nejistou budoucnost?
- Co je kritické myšlení a proč je dnes tak důležité?
- Jakých principů se držet při společném objevování tajů světa?
- Jaké otázky můžete klást sami sobě a dětem, abyste rozvinuli kritickou diskusi?
- Jaké jednoduché nástroje vám pomohou se neztratit při diskusi a řešení složitějších otázek?
Pusťte si záznam webináře a dozvíte se, jak dětem a studentům pomoct zorientovat se v záplavě informací a jak vychovat kriticky myslící jedince, kteří nepropadnou nástrahám nejednoznačných a lživých informací, ani složitých a nových problémů.
vědecky podložené
know-how
vlastní
tempo
odkudkoliv,
kdykoliv
prezentace
a materiály
Obáváte se, že se vaše děti či studenti nedokáží zorientovat v moři informací, které teď mají na dosah ruky v chytrých telefonech? Chcete je naučit vyhodnocovat správnost informací, které sledují a předejít tomu, aby se stali obětí algoritmů a dezinformací? A jak je připravit na to, aby si dokázali sami poradit i s novými a složitými problémy a výzvami?
Svět je komplikovaný, nejistý, plný nejednoznačných informací, a navíc se čím dál rychleji mění. Jak ale lze připravit budoucí generace na život ve druhé polovině 21. století, když nevíme, jak přesně bude vypadat? Odpovědí je výuka kritického myšlení, což vyplývá i z různých analýz a přehledů klíčových dovedností pro úspěch v budoucnosti.
Kritické myšlení je schopnost samostatně zhodnotit informace, situace a argumenty, a dospět k logickým závěrům na základě důkazů a rozumných úvah. Kritické myšlení zahrnuje dovednost rozpoznat a vyvrátit logické chyby, najít skutečné příčiny problémů i jejich řešení a reflektovat chyby v úsudku, které mohou zkreslovat naše vnímání a závěry.
Připravili jsme školení pro rodiče a učitele zaměřené na rozvoj kritického myšlení u dětí a studentů. Principy a metody jsou využitelné pro děti/studenty ve věku 5-25 let. Důraz klademe na zobecnitelné principy, jejichž využití vám pomůže vytvořit vhodné podhoubí pro rozvoj kritického myšlení vašich ratolestí anebo žáků. Zároveň si je vysvětlíme na konkrétních situacích a příkladech, na kterých jim lépe porozumíte a pomohou vám je použít i u vás doma nebo ve třídě.
Na webináři se konkrétně dozvíte:
- Co je kritické myšlení a proč je dnes tak důležité?
- Jakých principů se držet při společném objevování tajů světa?
- Jaké otázky můžete klást sami sobě a dětem, abyste rozvinuli kritickou diskusi?
- Jaké jednoduché nástroje vám pomohou se neztratit při diskusi a řešení složitějších otázek?
- Jaké příklady cvičení a experimentů můžete vyzkoušet se svými malými vědátory?
Na webináři se dozvíte, jak dětem a studentům pomoct zorientovat se v záplavě informací a jak vychovat kriticky myslící jedince, kteří nepropadnou nástrahám nejednoznačnýh a lživých informací, ani složitých a nových problémů. Dozvíte se, jak je připravit na budoucnost a dát jim do života praktické nástroje a dovednosti, které jim pomohou uspět v osobním i pracovním životě v dospělosti, ať už bude vypadat jakkoliv.
Lektor
Lukáš Hána
Lukáš se v GrowJOB Institutu zaměřuje výhradně na rozvoj a šíření tématu kritického myšlení. Učí lidi pracovat s informacemi a dělat rozhodnutí podložená důkazy. Založil a vede projekt #krimyš, v rámci kterého pořádá každý rok největší konferenci o kritickém myšlení v Evropě. Pomohl vytvořit kurz kritického myšlení na VŠE, v rámci kterého i učí. Na ZŠ v Dolních Břežanech vede projekt Akademie podnikatelských dovedností pro 8. a 9. třídu. Natočil sérii online kurzů pro Seduo.cz. Absolvoval školení amerického Centra pro aplikovanou racionalitu (CFAR). Přednáší a školí v Evropě a Americe pro veřejnost, firmy, univerzity, školy, ale třeba i zpravodajské služby.